Drodzy klienci!
Nasza Galeria Wnętrz jest nadal otwarta w regularnych godzinach funkcjonowania. Zapraszamy na zakupy i przypominamy o zastosowaniu się do zasad bezpieczeństwa.
Aktualne godziny otwarcia: Galeria Wnętrz: pn - pt: 10:00 - 20:00 | sobota: 10:00 - 18:00, Magazyn: pn - pt: 10:00 - 17:00 | sobota: 10:00 - 14:00

Jakie są rodzaje kominków?

10 grudnia 2018

Kominki należą do wyjątkowo popularnych wariantów urozmaicających wystrój współczesnych wnętrz. Są one nie tylko niesamowitą dekoracją, ale również cennym źródłem wnoszącym przyjemne ciepło do domu. Obecnie wykorzystać można je nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również mieszkaniach w bloku, które nie posiadają kanału dymowego.

Podział kominków – rodzaj zasilania

Głównym z kryteriów określającym typ kominka jest paliwo, którym jest on zasilany. Możemy wyróżnić w tym zakresie kominki na paliwa stałe o dużej mocy do których zaliczyć można kominki na drewno lub węgiel brunatny. Ten rodzaj pozwala na ogrzanie całego domu, bądź wspomaga jedynie centralne ogrzewanie. Można wyróżnić wśród nich modele z zamkniętą lub otwartą komorą spalania.

Kominki mogą być również zasilane gazem ziemnym. Wbrew pozorom należą one do urządzeń bardzo bezpiecznych, bowiem wyposażone są one w specjalistyczne systemy kontrolujące, które reagują gdy tylko ogień przygaśnie, bądź zabraknie ciągu w szybie. Można zainstalować je w mieszkaniach, które dysponują szybem wentylacyjnym, a ich pracę można sterować dzięki pilotom bądź wcześniejszemu zaprogramowaniu.

W mieszkaniach które nie posiadają odpowiedniej wentylacji, doskonale sprawdzić się mogą kominki zasilane prądem z sieci. Nie ma w nich tradycyjnego paleniska a grzałki elektryczne, jednak są one stosunkowo drogą alternatywą. Biokominki to opcja, która równie dobrze sprawdzi się w mieszkaniach, a efekt spalania uzyskiwany jest w nich za sprawą dwutlenku węgla i pary wodnej.

Parametry

Dokonując zakupu kominka warto zwrócić uwagę na jego moc – zwłaszcza gdy ma być głównym źródłem ciepła. Inną cechą jest sprawność grzewcza, która dotyczy wyłącznie kominków na paliwa stałe – efektywniejsze są urządzenia z zamkniętą komorą spalania. W przypadku tych modeli, warto również zainteresować się średnicą wylotu spalin.