Wybieramy lampę – na co zwrócić uwagę?

21 listopada 2018

Nie da się ukryć, że lampy to jedno z najbardziej wielofunkcyjnych rozwiązań wykorzystywanych w kreowaniu wystroju wnętrza. Pozwalają nam oświetlać przestrzeń, pięknie dekorują, dają niebywale klimatyczny nastrój, pomagają podkreślić detale wystroju, a także wpływają na optyczną wizję poszczególnych pokoi, które zyskują za ich sprawa nowe proporcje. Jak jednak wybrać lampę, aby spełniła nasze oczekiwania?

Podczas wyboru lampy warto zastanowić się do jakiego wnętrza oraz dla jakich celów pragniemy ją zakupić. Do dyspozycji mamy bowiem kolorowe klosze, niebanalne wzornictwo, a także tradycyjne rozwiązania. Wybór najbardziej optymalnego źródła światła nie oznacza decyzji o zakupie najjaśniejszych bądź najbardziej wydajnych opcji, a od tego jakie potrzeby mają określone strefy znajdujące się w naszym domu lub mieszkaniu.

Jakie detale w wyborze lampy mają znaczenie?

Dobierając lampę dopasowaną do potrzeb, warto zwrócić uwagę jaka jest maksymalna moc żarówki, którą możemy w niej zastosować. Nasze preferencje względem oświetlenia wnętrza oraz liczba punktów świetlnych pozwalają nam wówczas wybrać najbardziej dopasowane rozwiązanie.

Innym detalem podczas doboru lampy jest sposób jej konserwacji. Osobom, które cenią łatwe w pielęgnacji rozwiązania, przypadną do gustu modele plastikowe lub szklane. Są one również doskonałe dla osób z alergiami, bowiem materiałowe, skomplikowane w konstrukcji czy wykonane z papieru klosze mogą gromadzić kurz i zanieczyszczenia, a są znacznie trudniejsze w utrzymaniu czystości.

Jeżeli szukamy lampy wiszącej, powinniśmy zwrócić uwagę na długość jej kabla, który pozwala dopasować lampę do wysokości pomieszczenia. Podwieszony pod samym sufitem żyrandol da rozproszone światło, z kolei ten nisko opuszczony w zależności od typu klosza – bardziej skupione.

Ostatnim z elementów, na którym warto się zastanowić jest wielkość abażuru, który w zależności od rozmiarów można dopasować do mniejszej sypialni bądź przestronnego salonu. Dobrze również np. dobierać mniejsze abażury do drobniejszych punktów oświetlenia.