Mała sypialnia, czyli jak mądrze stworzyć przytulne wnętrze

21 listopada 2018

Niewielkie przestrzenie to nie powód dla którego mamy cierpieć z powodu braku funkcjonalności i wygody. Mądre urządzenie sypialni o niewielkim metrażu nie jest trudne, a może sprawić, że nasz wypoczynek będzie wyjątkowo komfortowy.

Podstawowe zasady urządzania małej sypialni – łóżko

Najważniejszym elementem sypialni jest łóżko, które najlepiej ustawić centralnie, zapewniając obustronny do niego dostęp. W niewielkich pokojach, z powodzeniem możemy pomieścić modele 140×200 cm bądź nieco większe 160×200 cm. Jeżeli nasza sypialnia posiada wystarczającą przestrzeń, doskonale sprawdzą się również małe stoliki nocne z lampką nocną po obu stronach łóżka – uzyskując symetrię, możemy zachować ład i porządek w całym wnętrzu. Naprzeciw łóżka doskonale sprawdzi się szafa z lustrem, dzięki której możliwe będzie uzyskanie optycznego powiększenia przestrzeni. Świetna będzie również niewielka komoda.

Jeżeli nasze łóżko nie mieści się we wnętrzu w pozycji centralnej, możemy ustawić je również w poprzek, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń na szafę lub komodę. W podłużnych pokojach możemy w tej konfiguracji uzyskać również dodatkowy kącik na fotel i regalik z książkami bądź smukłą lampę z szafką.

Kolorystyka i dodatki

Mała sypialnia to miejsce w którym najlepiej postawić na jasne kolory przełamane intensywniejszymi odcieniami detali. Optyczne poszerzenie pokoju zapewni tapeta w szerokie pasy, bądź podłużne półki wiszące. Nie małe znaczenie ma w tym zakresie oświetlenie, z którego warto wybrać subtelne lampy ledowe bądź kinkiety.

Przestrzeń niewielkiej sypialni warto wykorzystać maksymalnie, dlatego np. możemy wzbogacić łóżko w szuflady lub umieścić pod nim pudełka. Nad wezgłowiem dobrze jest umieścić dodatkowe półki bądź płaskie szafki z gładkim wykończeniem w kolorze ścian. Nasi doradcy pomogą znaleźć idealne rozwiązania.