Krzesła i stół – jak znaleźć idealne dopasowanie?

21 listopada 2018

Na rynku dostępne jest wiele możliwości aranżacji mebli jadalnianych. Krzesła oraz stoły oferowane są w bardzo różnorodnych wariantach, w tym nietypowych materiałach, stylach czy z dodatkowymi funkcjami. Wybór idealnego dopasowania wydaje się zatem nie lada wyzwaniem – szczególnie wówczas, gdy nie jesteśmy przekonani do gotowych kompletów. Jak zatem dobrać krzesła do stołu?

Od strony technicznej…

Jeżeli dysponujemy już stołem, który spełnia nasze wymagania, nie ma sensu inwestować w nowy komplet, stąd dokupienie samych krzeseł jest najbardziej rozsądnym krokiem. Ważne w tym wypadku jest dopasowanie ich pod względem wymiarów – najważniejsza jest szerokość krzesła, która pozwoli na zmieszczenie np. 2 krzeseł pomiędzy bocznymi nogami stołu. Udając się do sklepu warto zmierzyć ich wysokość oraz szerokość – uwzględniając podłokietniki, aby mieć pewność, że wsuniemy krzesła pod blat.

Dobrze jest zastanowić się również nad wysokością oparcia – zbyt wysokie nie będą prezentowały się zbyt stylowo, a dodatkowo mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Najlepiej dobierać modele które wystają do 20 centymetrów ponad blat stołu.

Estetyka równie ważna

Stylistyka stołu determinuje wzór krzesła na jaki możemy się zdecydować. Warto dobrać krzesła kolorystycznie dopasowane do wystroju wnętrza np. beton i stal doskonale sprawdzą się w połączeniu z szarościami, brązem lub czernią. Do drewna będą pasowały krzesła metalowe w stylów industrialnym, ale również te obite tkaniną lub skórą. Jasne wnętrza lubią ciekawą stylistykę skandynawską w odcieniach pastelowych bądź czerni, jednak drewniane krzesła z obiciem równie dobrze urozmaicą wystrój.

Nie musi być nudnie

Kto powiedział, że wszystkie krzesła muszą być identyczne? Indywidualizm i niebanalne rozwiązania to trend, który pozwala uzyskać wyjątkowe wnętrze. Dobieraj modele w różnych kolorach i wzorach, jednak nie obawiaj się również komponować pozornie niepasujących form – zaskakujące jest w tym wszystkim to, że te nietuzinkowe kompozycje bardzo często kreują naprawdę niesamowite wnętrza jadalniane.