Kolorystyka w gabinecie

21 listopada 2018

Mądrze urządzone pomieszczenia w naszym domu to gwarancja doskonałego samopoczucia, a także lepsze ich dopasowanie do naszych potrzeb. Gabinet, jako miejsce w którym pracujemy przebywając w domu, wymaga zatem szczególnie starannych i szczegółowych przemyśleń, zwłaszcza w kwestii kolorów, które pozwolą działać w skupieniu, a jednocześnie zyskać solidną dawkę energii.

Minimalizm kolorystyczny

Dobrze zaplanowany gabinet powinien być minimalistyczny – zarówno pod względem barw, jak również znajdujących się w nim bibelotów. Im mniej bodźców kolorystycznych w zasięgu naszego wzroku, tym łatwiej będzie nam pracować, kreować i działać. Nie należy jednak przesadzać względem surowości kolorystyki, gdyż jednolite kolory ścian, podłóg, mebli, biurka, fotela itp. sprawią, że ciężko będzie się skupić, a wnętrze będzie monotonne i nudne. Jeżeli decydujemy się na jasne kolory gabinetu, warto skontrastować je z bogato zdobionymi, obszernymi detalami jak fotele, które dobrane w wyrazistych barwach przełamią nijakość wnętrza gabinetu.

Oczywiście świetnym materiałem, a zarazem kolorem sprawdzającym się we wnętrzach gabinetów będzie drewno w różnych odcieniach, które jest stylowe i przyjemne dla oka. Ciemniejsza barwa drewna będzie doskonała do dobrze nasłonecznionych gabinetów, które w połączeniu z lakierowanymi i błyszczącymi materiałami mebli i dodatków, pięknie rozproszą światło.

Ściany gabinetu

Najlepszym wyborem do gabinetu będą odcienie bieli, szarości bądź beżów, które doskonale komponują się z różnorodną stylistyką, a jednocześnie uspokajają, sprzyjają skupieniu i nie przyciągają wzroku. Same jednak kolory ścian to nie wszystko, bowiem to jak ostatecznie będzie prezentowała się nasza przestrzeń do pracy w gabinecie, decyduje między innymi naturalne światło. Warto zatem dopasować kolorystykę, dodatki oraz ułożenie biurka względem padającego światła dziennego, a także oświetlenia gabinetu dla najlepszych efektów.