Porządki świąteczne, czyli jak przygotować dom na święta

Grudzień to czas, w którym nasze myśli krążą już wokół zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Kupujemy prezenty pod choinkę, szykujemy potrawy na świąteczny stół i czekamy na spotkanie z najbliższymi. Aby móc w spokoju cieszyć się magią świąt, warto rozplanować sobie wszystkie przedświąteczne obowiązki i w miarę możliwości rozłożyć je w czasie. Nielubiane porządki świąteczne dobrze rozpocząć jak najszybciej. Podpowiadamy, jak przygotować dom na święta i nie zwariować.

Ilość prac potrzebnych do uporządkowania mieszkania przed Bożym Narodzeniem może w pierwszej chwili przytłoczyć. Chcemy, by w świątecznym okresie nasz dom lśnił czystością i był chlubą podczas spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Ta chęć posiadania krystalicznie czystego wnętrza może czasem doprowadzić do niepotrzebnych nerwów. Dlatego lepiej nie zostawiać przedświątecznych porządków na ostatnią chwilę i zrobić sobie harmonogram prac.

Harmonogram świątecznych porządków

Na początek warto przejrzeć rzeczy i zastanowić się, czy są nam rzeczywiście potrzebne. Świąteczne porządki to dobry momenty na pozbycie się zbędnych przedmiotów. Następnie możemy przejść do właściwego sprzątania. Na pierwszy ogień bierzemy pokoje, w dalszej kolejności łazienkę, kuchnię, a na końcu przedpokój. Skąd taka kolejność? To proste – w kuchni będziemy dużo pichcić i przez to ciężko utrzymać czystość na długo. Podobnie z przedpokojem – nanoszone z dworu błoto i piach szybko wprowadzą bałagan.

Świąteczne porządki najlepiej zacząć od salonu.

Świąteczne porządki w pokojach

Aby nie wykonywać syzyfowej pracy, odkurzanie dywanów i podłóg zostawiamy na koniec. Najpierw zajmujemy się wyższymi partiami w każdym pomieszczeniu. Zdejmujemy zasłony i firanki, pozbywamy się kurzu i pajęczyn spod sufitu za pomocą miotły bądź odkurzacza, usuwamy kurz z kaloryferów. To miejsca, które lubią się kurzyć i jednocześnie często zapominamy o nich podczas zwykłych porządków. By dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, warto użyć szczotki do czyszczenia butelek. To również dobry moment na wytrzepanie dywanów oraz wyczyszczenie mebli tapicerowanych i przetarcie wszelkich ozdób w mieszkaniu (szklane figurki, świeczniki, wazony itp.). Na te wszystkie czynności powinniśmy znaleźć czas trzy tygodnie przed świętami.

W wysprzątanym pokoju dziennym z przyjemnością spędza się czas. 

Czyste okna i podłogi

W kolejnym etapie zabieramy się za mycie okien i drzwi. Ale uwaga! Chociaż czyste okna są ważne, to jednak nie tak ważne jak nasze zdrowie – zrezygnujmy więc z tego, jeśli na dworze jest bardzo zimno, a my nie czujemy się najlepiej. Nawet mimo brudnych okien Mikołaj do nas trafi. Jeśli starliśmy już wszystkie kurze, możemy odkurzyć i umyć podłogi. W zależności od rodzaju podłogi powinniśmy dokonać różnych zabiegów pielęgnacyjnych. I tak na przykład parkiet lakierowany wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, parkiet nielakierowany zaś pastujemy bezbarwną pastą i polerujemy na połysk. Drewniane panele możemy potraktować środkiem nabłyszczającym. Tak gruntowne polerowanie podłóg wykonujemy na około tydzień przed świętami.

Po takich porządkach podłogi będą lśnić na święta. 

Porządki w łazience

Następnie możemy zabrać się za porządki świąteczne w łazience. Najlepiej zacząć od umycia glazury i fug. Sprawdzi się przy tym roztwór octu i wody, który rewelacyjnie usunie kamień i osad z mydła. Fugi zyskają dawny blask po wyczyszczeniu ich szczoteczką do zębów z proszkiem do pieczenia lub roztworem wybielacza. Potem szorujemy wannę lub prysznic, umywalkę, muszlę klozetową i baterie, o których niestety często zdarza nam się zapomnieć.

Jeśli rozłożymy porządki w czasie, jest duża szansa na to, że wykonamy je z uśmiechem na ustach 🙂 

Czysta kuchnia na święta

Po porządkach w łazience wkraczamy do kuchni. A tam czekają na nas kafelki, naczynia, garnki pokryte warstwą tłustego kurzu. Skutecznie pozbędziemy się go za pomocą roztworu z gorącą wodą, 200 ml płynu do naczyń i 200 ml octu. Taki środek wyczyści uporczywy brud także z piekarnika, okapu i kuchenki. Warto też rozmrozić lodówkę i oczyścić ją gąbką z niewielką ilością octu. Po przetarciu zostawmy ją otwartą do wywietrzenia. Jeśli zapach octu wciąż się utrzymuje, włóżmy do niej plasterki cytryny z powbijanymi w nie goździkami. Przy okazji porządków w kuchni sprawdźmy, czy trzymane w szafkach produkty wciąż są nam potrzebne i czy nie straciły ważności. Może się okazać, że nagle w szafkach zrobi się pusto. Przygotujmy świąteczną zastawę i umyjmy ją. Na koniec myjemy glazurę, stół, zlew i podłogę. Weźmy jednak pod uwagę, że jeśli będziemy jeszcze gotować i piec, będziemy musieli powtórzyć odkurzenie podłogi.

Porządki w kuchni są nieco czasochłonne, ale efekt jest tego wart. 

Spokojne święta w czystym domu

Najmniej pracy czeka na nas w przedpokoju. Wynosimy z niego nienoszone kurtki i buty, przecieramy lustro, odkurzamy i myjemy podłogę. I to wszystko! Jeśli tydzień wcześniej uporamy się z wszelkimi gruntownymi porządkami, dzień przed Wigilią pozostanie nam tylko delikatne odświeżenie mieszkania. Możemy w spokoju oczekiwać nadejścia Bożego Narodzenia.

Po uporaniu się ze świątecznymi porządkami można w spokoju delektować się atmosferą zbliżającego się Bożego Narodzenia.