Magia wzorów i kolorów, czyli mieszkanie w stylu boho

Paleta barw, pozornie niedopasowane do siebie dodatki, etniczne wzory i zwiewne tkaniny – to podstawowe cechy wnętrza w stylu boho. Mieszkanie w stylu boho to świetna propozycja dla osób chcących wprowadzić do pomieszczenia więcej radosnej energii. Styl boho powstał w odpowiedzi na królujący do tej pory minimalizm.

Styl boho zainspirowany został francuską bohemą z XIX wieku. Ta grupa awangardy artystycznej, inaczej nazywana cyganerią, charakteryzowała się frywolnym podejściem do życia i zamiłowaniem do wolności twórczej. Ten brak zasad i ograniczeń miał swoje przełożenie w ekstrawaganckim ubiorze i nietuzinkowym urządzaniu mieszkań. Z czasem styl paryskiej bohemy wkroczył na nowoczesne salony.

Fuzja kolorów i wzorów

Mieszkanie w stylu boho to przede wszystkim bogactwo kolorów i wzorów. Ta różnorodność z początku aż kłuje w oczy, jednak po chwili można dostrzec relacje między wszystkimi elementami wnętrza. Styl boho rządzi się jedną podstawową zasadą – brakiem zasad. Nie ma konkretnych reguł aranżacji mieszkania, styliści pozostawiają nam dużą swobodę twórczą. Ma być po prostu różnorodnie, kolorowo, wesoło i przytulnie. Boho bardzo dużo czerpie ze stylistyki folkowej, etnicznej, kwiatowej i geometrycznej. Można tu zauważyć spore podobieństwo do hippisowskiego luzu.

Styl boho przypomina kolorową mozaikę.

Szalony i frywolny styl boho uwielbia mnogość kolorów i nadmiar dodatków. 

Hulaj dusza z dodatkami

Styl boho nie narzuca nam ścisłych wytycznych, ale daje podpowiedzi, jak urządzić mieszkanie. Przede wszystkim należy zapamiętać, że w stylu boho nie ma miejsca na prostotę i minimalizm. Wnętrze boho jest przeciwieństwem umiaru i harmonii. W idealnym mieszkaniu boho króluje przepych i nadmiar. Kolorowe ściany zdobią plakaty, obrazy, zdjęcia w różnych ramkach, a nawet talerze, korale czy płyty winylowe. Podłogi, podobnie jak ściany, nie mogą pozostać gołe – idealne będą puszyste i barwne dywany.

Sypialnia w stylu boho

Wnętrze w stylu boho nie może obejść się bez wzorzystego dywanu na podłodze. 

Meble w stylu boho

Meble w stylu boho powinny mieć duszę, dlatego dekoratorzy wnętrz zalecają częste odwiedziny na targach staroci, kiermaszach antyków lub…wizytę u babci. Ale to wcale nie znaczy, że mamy w salonie postawić brzydką komodę i niepraktyczny stół. Stare meble warto delikatnie odnowić, można też poszukać nowych mebli specjalnie postarzanych. Także coraz więcej kolekcji mebli inspirowanych jest minionymi epokami, przez co rewelacyjnie wkomponują się w boho mieszkanie. Kanapę i fotele dobrze jest przykryć kolorowymi narzutami, które nadadzą bardziej folkowego charakteru. Nie obejdzie się też bez poduszek – najlepiej niech każda będzie inna. Wzory indiańskie, kwiatowe, w kratkę, w kropki – to wszystko kocha styl boho. Podobnie jak kwiaty, im większe, tym lepsze. Niektóre mieszkania w stylistyce bohemy przypominają dżungle. Urządzasz salon w stylu boho? Postaw na rozłożyste palmy, metrowe kaktusy i wiszące bluszcze. Zadbaj również o subtelne oświetlenie. Wspaniały efekt uzyskasz dzięki lampom z abażurem czy papierowym kloszom.

Kwiaty w salonie w stylu boho.

Dom w stylu boho za sprawą kwiatów może przypominać tropikalną dżunglę.

Dla kogo styl boho?

Styl boho z pewnością nie jest stworzony dla każdego. Niektórzy mogą czuć się przytłoczeni chaosem barw, wzorów i dodatków. Na szczęście styl boho pozostawia dużą swobodę w aranżowaniu wnętrz, dzięki czemu można połączyć szalony miszmasz boho z nowoczesną dbałością o każdy detal. Wystarczą dodatki, by mieszkanie zyskało bardziej energetycznego i odważnego charakteru. Szare ściany i białe meble rewelacyjnie odnajdą się w towarzystwie kolorowych ramek ze zdjęciami, wzorzystych wazonów i aromatycznych świec. Pozornie zwykła kanapa nabierze nowego wymiaru za sprawą orientalnej narzuty lub kilku puchatych poduszek. Wcale nie musisz zmieniać salonu w dżunglę – zamiast wielkich figowców wybierz kilka mniejszych kwiatków. Stojąca w salonie półka z książkami będzie nie tylko efektowna, ale i praktyczna.

Styl boho w salonie.

Dzięki kolorowym dodatkom i kwiatom wnętrza zyskują więcej życia. 

Nowoczesny styl boho w mieszkaniu

Zobacz, jak może wyglądać mieszkanie urządzone w nowoczesnym stylu boho i zainspiruj się. Jeśli nie chcesz za bardzo szaleć, wystarczy kilka dodatków, by dom zyskał odrobinę luzu rodem z francuskiej bohemy. Zaskocz wszystkim oryginalnym i wyjątkowo kreatywnym mieszkaniem.