Jaki materac wybrać

Urządzając sypialnię często skupiamy się na samym łóżku, zapominając, że to materac odpowiada za nasz zdrowy i komfortowy sen. Dostępne na rynku materace do spania różnią się znacznie od siebie. Jaki materac wybrać, aby był najodpowiedniejszy dla nas?

Statystycznie człowiek śpi (a przynajmniej powinien spać) 8 godzin na dobę, czyli znaczną część swojego życia najzwyczajniej w świecie po prostu przesypiamy. Dlatego tak ważne jest, by materac do spania był dobrany specjalnie pod indywidualne wymagania. Przy wyborze materaca powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką mamy budowę ciała. Osoby cięższe potrzebują większego wsparcia dla kręgosłupa. Specjalne potrzeby mają też osoby z problemami układu ruchu. Kupując materac do sypialni musimy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, a nie wyglądem.

Rozmiar materaca dostosowujemy do wielkości łóżka.

Rozmiar ma znaczenie, czyli jaki materac wybrać dla siebie

Pierwsze kryterium przy doborze materaca to jego wielkość. W zależności od tego, czy mamy łóżko jednoosobowe czy łóżko podwójne, wybieramy inny materac. W przypadku łóżka pojedynczego najczęstszym wymiarem jest materac 90×200. Łóżko małżeńskie ma różne wymiary, ale zazwyczaj do sypialni stawia się na materac 140×200 lub materac 160×200. Większe łóżka wymagają oczywiście większego materaca.

Do pokoju młodzieżowego najlepszym wyborem będzie materac 90×200. 

Twardość materaca

Powszechnie panuje przekonanie, że im twardszy materac, tym lepszy. Tak naprawdę zaś to nie twardość materaca jest najważniejsza, a indywidualne preferencje. Czynnikiem decydującym powinna być waga i to pod nią dobieramy model zapewniający odpowiednią nośność i wsparcie dla kręgosłupa. Dobry materac do sypialni nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Idealny materac dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Również wzrost ma znaczenie, przyjmuje się, że materac powinien być o 20 cm dłuższy niż osoba na nim śpiąca.

Właściwy materac do spania to podstawa każdej sypialni. 

Strefy twardości materaców

Można się spotkać z określeniem stref twardości oznaczanych literką H (od angielskiego słowa hardness). Ogólnie przyjmuje się, że materac o twardości H1 przeznaczony jest dla osoby ważącej do 60 kg, H2 – od 50 do 80 kg, H3 – od 70 do 100 kg i H4 dla osób ważących powyżej 100 kg. Najlepiej jednak przed zakupem materac po prostu przetestować i poleżeć na nim. Indywidualne odczucia powinny zadecydować, czy jest to odpowiedni materac. W przypadku osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa warto przed zakupem skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą.

Każdy materac Hilding ma podaną skalę twardości.

Materac piankowy czy sprężynowy

Bardzo istotne jest wypełnienie materaca. Gwarantuje ono podparcie dla kręgosłupa i prawidłowe ułożenie ciała. Materace do spania można podzielić na dwie podstawowe kategorie: materace sprężynowe i materace piankowe. Materac sprężynowy zbudowany jest z pojedynczych sprężynek reagujących na masę ciała. Sprężynki te zapewniają elastyczność punktową, dzięki czemu sprawdzają się w łóżkach podwójnych, które dzielimy z partnerem. Każda bowiem sprężyna działa samodzielnie i nie zakłóca pozycji innych sprężyn. Materac piankowy wykonany jest ze specjalnej pianki, która jest bardzo elastyczna i lekka.

Materace do spania mają różne wypełnienia. Najczęściej stosuje się piankę lub specjalne sprężyny.

Rodzaje materaców

Stosuje się różne rodzaje pianki, między innymi piankę wysokoelastyczną, lateksową i termoelastyczną. Szczególnie popularny staje się materac lateksowy, stanowiący idealne podparcie dla kręgosłupa i wykazujący jednocześnie właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Coraz częściej wybierany jest też materac kokosowy, będący rewelacyjnym wyborem dla osób szukających mocnego wsparcia. Znane i cenione przez wielu są materace Hilding – czołowego producenta materaców do spania. W ofercie znajduje się kilkanaście rodzajów materaców do sypialni. Co niezwykle ważne, Hilding oferuje także materace dla dzieci z certyfikatami bezpieczeństwa. Właściwie dobrany materac do łóżeczka dziecięcego zapewni maluchowi zdrowy i spokojny sen. Warto zapoznać się także z bogatą ofertą materaców Black Red White. Materace BRW od dawna słyną z wysokiej jakości. Kosmiczne materace do spania tworzy również Tempur. W określeniu kosmiczne nie ma grama przesady – materace powstają z materiału TEMPUR opracowanego przez naukowców NASA specjalnie dla astronautów lecących w kosmos.

jaki materac dla dziecka

Odpowiedni materac do łóżeczka dziecka zapewni mu zdrowy i spokojny sen.

Słodkich i zdrowych snów

Urządzanie sypialni powinniśmy zacząć od zakupu porządnego materaca. Skrojony na miarę indywidualnych potrzeb materac odwdzięczy się nam zdrowym, komfortowym snem. Chcesz budzić się rano wypoczęty i gotowy do działania? Zadbaj o swój sen i wybierz odpowiedni materac do sypialni lub pokoju dziecka.

Odpowiednio dobrany materac zagwarantuje wygodę każdemu 🙂