Hygge we wnętrzach – proste sposoby na przytulny dom

Hygge to słowo, które coraz częściej słyszymy wokół siebie. Ten duński termin oznacza wewnętrzną równowagę, bezpieczeństwo, szczęście, komfort i przytulność. Filozofia hygge dotyczy wielu aspektów życia codziennego i wkracza również do mieszkań. Jak uzyskać harmonię i spokój ducha we własnych czterech ścianach? Jest kilka sposobów na wykorzystanie hygge we wnętrzach.

Filozofia hygge prosto z Danii

Hygge nieprzypadkowo dotarło do nas z Danii. Duńczycy uchodzą za najszczęśliwszy naród na świecie, nic dziwnego więc, że próby odkrycia ich sekretu trwały od dawna. Jak być szczęśliwym? Duńczycy mają na to odpowiedź – cieszyć się z małych rzeczy i odkrywać radość w najprostszych czynnościach dnia codziennego. I o tym właśnie mówi filozofia hygge – doceniaj to, co masz i buduj wokół siebie przytulną atmosferę.

Jak być szczęśliwym

Chcesz być szczęśliwy? Zbuduj swoje własne szczęście. Zgodnie z założeniami hygge spokój i harmonię trzeba najpierw odnaleźć w sobie. A mocno pomaga w tym miejsce, w którym żyjemy. Dlatego też urządzenie mieszkania jest tak ważne. Duński styl hygge mocno stawia na przytulność, ciepło i wygodę. W mieszkaniu hygge dominują jasne barwy – odcienie bieli i szarości. Nie znaczy to jednak, że w takim wnętrzu jest nudno i smutno. Wręcz przeciwnie, jasne kolory przełamane zostają energetycznymi, pełnymi życia i radości odcieniami turkusu, żółci czy zieleni. Takie połączenie tworzy doskonałą kompozycję.

styl hygge w mieszkaniu

Jasne ściany i zasłony w połączeniu z żywymi i energetycznymi kolorami dodatków tworzą perfekcyjny duet.

Hygge meble, czyli jakie?

W hygge mieszkaniu każdy detal jest szczegółowo zaplanowany i nie ma tu miejsca na zbędne elementy. Świetnie się tu sprawdzą białe meble z drewnianymi dodatkami, jak np. meble Black Red White z kolekcji Bari czy Possi Light. Duński styl uwielbia drewno i naturalne akcenty, stąd warto pomyśleć o nawiązującej do natury dębowej podłodze czy drewnopodobnych płytkach. Uspokajającą bliskość z naturą można też uzyskać za pomocą roślin i zielonych dodatków. Zioła w kuchni, sukulenty na parapetach, rozłożyste kwiaty w salonie – to wszystko jest bardzo w stylu hygge.

hygge meble

Białe meble i drewniane elementy to wyznaczniki hygge we wnętrzach.

Dom pełen ciepła

Wnętrze w stylu duńskim charakteryzuje się przede wszystkim ponadprzeciętnym komfortem i ciepłem bijącym z mieszkania. Dlatego w pomieszczeniu nie może zabraknąć wygodnej sofy oraz miękkiego fotela, w którym można relaksować się z dobrą książką i kubkiem gorącej herbaty po ciężkim dniu. Warto zadbać o odpowiedni klimat poprzez starannie dobrane oświetlenie. Najlepiej postawić na lampy dające lekkie i ciepłe światło. Dobrym pomysłem są też świece – po zmroku budują niepowtarzalną atmosferę i dodatkowo uwodzą aromatycznym zapachem. Przytulny nastrój przywołują puszyste i mięciutkie poduszki, narzuty i grube koce. Hygge to styl, który chłoniemy wszystkimi zmysłami.

styl hygge sypialnia

Puchate, puszyste i miękkie poduszki oraz dające delikatne światło cotton balls – to zestaw idealny do sypialni hygge.

Mieszkanie hygge ucieka od przesadnej sterylności i minimalizmu, stawiając na przyjemną dla oka i ducha prostotę, której nadano indywidualnego charakteru. Aby wnętrze zyskało więcej ciepła i wyjątkowości, dobrze jest spersonalizować je poprzez dodatki, np. ramki z rodzinnymi zdjęciami, pamiątkami z wakacji bądź innymi istotnymi dla nas przedmiotami. Mamy w tym pełną dowolność, w mieszkaniu hygge mamy czuć się dobrze, komfortowo i „u siebie”.

dodatki we wnętrzu hygge

Mieszkanie hygge nie obejdzie się bez dodatków – ramek ze zdjęciami, ulubionych obrazów i kwiatów na stole. 

Zainspiruj się harmonią stylu hygge

Mieszkanie urządzone zgodnie z koncepcją hygge to rewelacyjny pomysł dla osób chcących znaleźć w domu wyciszenie, bezpieczeństwo i harmonię. We wnętrzu ma być jasno, przytulnie i optymistycznie, by chciało się w nim spędzać jak najwięcej czasu. Nowoczesna prostota i klasyka łączą się z tętniącymi życiem elementami, tworząc razem całość idealną. Chcesz przekonać się, jak wygląda mieszkanie w stylu hygge? Zobacz gotowe mieszkanie zainspirowane duńską filozofią szczęścia i poczuj radość płynącą z tego wnętrza.